Metody budowy

Kopuła drewniana

Konstrukcja

Wykonywana jest w zakładzie stolarskim z gotowych drewnianych elementów. Każdy element składa się z płyty OSB lub sklejki oraz kantówek. Jego waga umożliwia uniesienie i montaż bez ciężkiego sprzętu. Każdy element ma długość maksymalną 250 cm oraz wysokość od 60 do 70 cm, a konkretne wymiary uzyskuje się na podstawie obliczeń konstrukcyjnych. Na budowie elementy układa się jak klocki - jeden na drugim - mocując je do siebie wkrętami samogwintującymi do drewna.

Wypełnienie

By wypełnić powierzchnię miedzy drabinkami, można wykorzystać dowolny ekologiczny materiał o odpowiednich parametrach izolacyjności termicznej. Są one łatwe w użyciu więc wszystko można zrobić samemu.

Wełna mineralna

Beton konopny

Wełna konopna

Perlit

Celuloza

Wełna drzewna

Pokrycia dachowe

W przypadku kopuły drewnianej najczęściej stosowanym materiałem dachowym są gonty drewniane. Jeśli użyto wypełnienia z gliny i słomy, na wierzch kładzie się tynk wodoodporny, który tworzy trwałą powłokę, odporną na czynniki atmosferyczne.

Gont drewniany

Gont bitumiczny

Tynk

Kopuła murowana

Konstrukcja

Konstrukcje murowaną wykonuje się z cegły pełnej (czerwonej lub białej), bez deskowania, jedynie za pomocą ruchomej łaty zamocowanej w środku obrotu kopuły. Na końcu łaty układa się cegłę. W miarę jak mury rosną łatę podnosi się. Dzięki takiemu rozwiązaniu promień jest zawsze taki sam. Grubość konstrukcyjna wynosi od 12 do 38cm. W zależności do wielości kopuły i obliczeń konstrukcyjnych

Ocieplenie

W przypadku kopuły murowanej, dom ociepla się od wewnątrz dostępnymi na rynku materiałami.

Wełna mineralna

Beton konopny

Wełna konopna

Perlit

Celuloza

Wełna drzewna

Pokrycia dachowe

Do pokrycia elewacji kopuły murowanej stosuje się głównie tynki wodoodporne.

Tynk

Kopuła monolityczna

Konstrukcja

Pneumatyczna forma powietrzna (balon) mocowana jest do pierścienia fundamentu. Następnie pompuje się ją do właściwej postaci. W ścianie powłoki mocuje się śluzę powietrzna, która pozwala na swobodny dostęp do wnętrza. W środku lub na zewnątrz wykonuje się zbrojenie z prętów metalowych lub bazaltowych. W ostatniej fazie budowy szkieletu natryskiwany jest beton. Warstwa ta po związaniu zmienia się w wyjątkowo sztywną, ognioodporną i wytrzymałą konstrukcję.

Ocieplenie

Piankę poliuretanową nakłada się od wewnątrz. Po utwardzeniu jej warstwa spełnia rolę izolacji całej kopuły i jest oparciem dla dalszego zbrojenia budynku.

Pianka poliuretanowa

Pokrycie dachowe

Natryskiwany beton, stosowany w tej technologii, po związaniu pełni również rolę pokrycia dachowego. Elewacje kopuły można pomalować na dowolny kolor.